fislari.cz

Kapr nejen na Vánoce

Rybáři už loví kapry na velikonoční stůl, tedy spíše na předvelikonoční. A proč? No přece v postě, který sice dnešní sekularizované společnosti nic moc neříká, je čas na nějaké postní jídlo. A tím je již tradičně ryba, a v našich končinách především kapr.

Podle rybářů se kaprů kromě Vánoc nejvíce prodá právě v období velikonočním. Dnes zřejmě ti, co si na jaře koupí kapra, nepomyslí na to, že jde o postní jídlo, spíš argumentují dobrými dietetickými vlastnostmi rybího masa, nebo si vzpomenou na tradici.

Nicméně původ obliby kaprů je ve středověku, kdy byli kapři chováni v klášterních rybnících, jako zdroj postního jídla. Posléze se chovy kaprů rozšířily do panských a městských rybníků, a později i do zakládaných rybníků obecních.

Však zejména v jarním období člověk potřebuje lehce stravitelné živočišné bílkoviny, které jsou s to zabezpečit organismu dostatek energie do nadcházející aktivní části roku. A v rybím mase je právě dostatek tolik potřebných nenasycených omega-3 mastných kyselin, které jsou ideální prevencí před ischemickými chorobami, tj. i před infarktem. Podle současných výzkumů jsou i ideální prevencí před rakovinou, jak vyplývá i z výzkumů kanadských vědců (viz kniha Výživou proti rakovině).

Kapří maso má své místo v jídelníčku těch, kdo dbají na zdravou výživu.

Po jarních výlovech plůdku, který se využívá k dalšímu chovu, nyní na jaře probíhají i výlovy tržních ryb, aby jich byl na předvelikonočním trhu dostatek. Podle prvních informací z výlovů jsou tržní kapři po zdravotní stránce v pořádku a jistě předvelikonoční stůl obohatí.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

napsal: Konópek (2009-03-26 10:15:25)

přečteno: 1915 x