fislari.cz

Velikonoční výprask (6.-12.4.2012)

  Letošní naplánovaná velikonoční výprava se záměrem přelstít nějakého vetšího kapřího mohykána svazovky nedopadla nějak zvláště kladně. Největším nepřítelem bylo jako většinou samotné počasí. Ještě asi 10 dní před začátkem výpravy bylo hezky, teplo a tam kam jsem měl namířeno měla voda již něco málo přes 11 stupňů. Žel s blížícím se odjezdem se objevila studená fronta, která vodu pomalu, ale jistě ochlazovala. Nic však nedokázalo tak znepříjemnit či odvrátit samotný odjezd, na který jsem se těšil skoro půl roku. V tento okamžik bych totiž jel i kdyby mrzlo:-) Jakpak bych se netěšil, když jsem navíc měl i narolované nově zkoušené boilies určené speciálně na studenou vodu.

 

  Jak jsem již poznamenal, tak počasí si během samotné výpravy dělalo,co chtělo. Extrémní změny se konaly každý den. Jeden den jsme seděli v mikinách a vyhřívali na sluníčku, no a další den se tak ochladilo, že jsme celý den byly doslova zalezlí ve svých bivacích. Stále se také měnil směr větru. Nejhorším dnem byla neděle (třetí den), kdy jsem byl už tak "vyfoukaný" čerstvým větrem, že jsem opravdu uvažoval o návratu domů. Od tohoto záměru mě pouze odrazovala má dlouhá absence u vody a hlavně vidina kapitální ryby na podložce.

  Největšího kapra, který se podíval na břeh, jsem chytil jen 1hodinu po příjezdu a měřil 63cm. To jsem si doslova pochleboval, že to vypadá opravdu nadějně, když jsme teprve přijeli a došla taková krásná ryba. Jenže člověk míní a příroda mění. Jediným mým kontaktem s "big mama" jsem měl v neděli (paradoxně v nejstudenější den), kdy cca o půl sedmé ráno mi to nekompromisně uřízla o blízký padený strom. Zkrátka jsem ji nedokázal otočit.

  Od velkého pátku před velikonocemi do dalšího čtvrtka jsem na bolies zdolal asi 20 kaprů "tržní velikosti" cca 45 až 55cm. Přes den jsem zkoušel chytat i na splávek, avšak brzy jsem to zavrhnul, protože na kukuřici nám brali pouze junioři do 40cm. Zábava při tomto způsobu chytání sice byla, ale nevyvážilo to ten ledový vítr, kterému jsem musel čelit, takže jsem vždy chytal jen chvíli.

 

  Když jsem odjížděl, tak jsem se jen utvrzoval, že příští rok pojedu na několikadenní výpravu nejdříve až v květnu, kdy voda bude mít alespoň 15stupňů a předpověď na teplotu vzduchu bude minimálně 10°C přes den a hlavně bez čerstvého větru. Ale znáte to, je to stejné jako s novoročním předsevzetím. Něco si slíbíte a stejně to nedodržíte. Teď při psaní tohoto krátkého článku to vím i já, že stejně zase pojedu a budu doufat a věřit, že tento letošní výprask od velkých kaprů jim příští rok vrátím zase já.

napsal: Obrfišlař (24.04.2012)

přečteno: 2705 x