fislari.cz

První jarní výprava na ryby, aneb "Fišlaři zas na fišlách"

      První naše jarní výprava na ryby směřovala na osvědčený revír, kde je ideální hloubka vody pro tento měsíc. Dle našeho odhadu mohla mít voda už pěkných 15 stupňů. Nakonec jsme se domluvili, že zkusíme jít na nižší vodu a naše rozhodnutí, jak se ukázalo, bylo správné.


       Na místo jsme dorazili kolem 14 hodiny a po vybalení všech věcí a navázání udic přišla na řadu volba nástrahy a návnady. Zvolili jsme moučné červy (hrály všemi barvami) a jako návnadu osvědčenou krmítkovou směs. Netrvalo dlouho a po nahození do vody přicházely první opatrné záběry cejnů. Dlouhá zimní přestávka bez vycházky k vodě byla znát, naše první záseky záběrů nebyly úspěšné. Byla ale otázka času, kdy opět získáme ten správný „grif“. Po několika neúspěšných zásecích přišel ten správně načasovaný, a na konci vlasce byl znát mírný odpor. Dle toho jsme oba s bráchem usoudili, že to bude ryba z kategorie menších, tedy cejn. Po vytažení se naše domněnka potvrdila, byl to cejn. K našemu překvapení již měl na sobě malou krupičku, což signalizuje , že jdou do tření. Je to neobvyklé, aby začátkem dubna šly ryby do tření, ale rychlý nástup jara a nezvykle vysoké denní teploty prohřály vodu na příjemnou teplotu. To bylo signálem pro ryby, že doba tření se kvapem blíží.

      Po pár záběrech od cejnů, přišel na můj feeder (špička 2 oz) pěkný táhlý záběr, který jsem hned po záseku s velkou jistotou přisoudil záběru kapra. Dle tahu ryby a odporu kterou kladla, jsem byl na 100% jist, ze to kapr bude. Feederová špička se pěkně ohýbala a cca 5 minutový mírný souboj s kaprem jsem si pěkně užíval a také úspěšně jej dotáhl až do „finále“. Nechtěl jsem o něj přijít, malý háček nedával velké naděje, takže každý malý výpad jsem raději povoloval přes přední brzdu. Po chvíli se v podběráku pěkně mrskal první jarní kapřík, který po přeměření měl 45cm (pěkný vysoký lysec).

      Po 30 minutách přišel i kapří záběr bráchovi na feeder (jak říká MARTAS na FÍDLERA :-D). Jeho volba háčku velikosti 8, ale brzy vzala za své, kapr mu upadl. Po prevazani navazce a vyberu hacku velikosti 6, na sebe nenechal další záběr dlouho čekat, a špička 0,5 oz , se plynule ohnula, a další kapří záběr byl tu. Při zdolávání se ale špička ohýbala o poznání více a jeho pěkný souboj s kaprem bylo radost sledovat. I jemu se podařilo podebrat kapra, ale na jeho rychlé rozhodnutí, že kapra pouští zpět do vody, jsem při natáčení na kameru a focení nestačil reagovat, a kapr byl během mžiku zpět ve vodě. Tak tohoto „juniora“ jsme bohužel nepřeměřili, ale dle našich odhadů měl také kolem 45cm.

      Do zhruba 17:30 jsme měli ještě pěknou řádku cejnových (většinu ale nesekatelných) záběrů. Při naší cestě z první jarní výpravy, jsme hodnotili, jak ta letošní zahájená sezóna pěkně začala, a již plánovali, kam budou směřovat naše další kroky k vodě. Oba jsme byli nad míru spokojeni.


„Petrův zdar“ Fišlaři.

napsal: Konópek (13.04.2009)

přečteno: 2629 x