fislari.cz

Výprava na Oborák (13.8.2008)

  Tuto jednodenní výpravu na Oborák jsme měli dohodnutou již 14dní dopředu. Dva dny před odjezdem jsme však přemýšleli, že ji zrušíme, protože předpověď počasí nebyla dvakrát příjemná. Předpovídali déšť, přeháňky a ochlazení z 30stupňů na 23. Ještě večer před odjezdem Marťas i Michal odřekli účast. Zkrátka, že nepojedou. Mě osobně to vůbec nevadilo, protože jsem zvyknutý jezdit i sám.

  Když jsem ve středu ráno v 3:30 vstával, tak jsem si počasí pochvaloval. Bylo pod mrakem 21stupňů. Po cestě z domu jsem se stavil za bráchem a vyrazili jsme společně k cíli dnešního chytání. Když jsme dojížděli do Černé Hory, tak začalo trochu poprchávat. To už jsem si v autě v duchu říkal a doufal, že se počasí ještě více nezhorší a nezačne pršet ještě více. Jenže to bylo otázkou jen asi dvou minut. Když jsme dorazili na parkoviště pod hrází, tak se spustil hrozný liják. Oba dva jsme byli dost naštvaní, že to mohlo ještě tak 10minut vydržet, než si rozděláme přístřešky. Přemýšleli jsme i, že zatím zůstaneme v autě a třeba to za chvíli přejde. Nakonec jsme se rozhodli, že se půjdeme alespoň podívat jestli je volné místo, kde jsme to chtěli tentokrát vyzkoušet. Když jsme došli na toto místo, tak jsme viděli hned na začátku dva bivaky a dál v té tmě byli slabě vidět obrysy dalších. Nezbývalo nic jiného než jít na naše staré a oblíbené místo, jenže to bylo také obsazené. Takže naše třetí poslední volba tedy padla na místa hned u hráze, která byla volná. Naštěstí jak rychle déšť přišel, tak i odešel a už jen lehce poprchávalo a cesta do auta pro věci už byla veselejší.

  Po rozdělání přístřešků a navázání montáží konečně přišel okamžik výběru příchuťě boilí. Na první montáž jsem zvolil 21mm rybí příchuť + pár kuliček a halibut pelet na pva šňůrku. Na druhou montáž jsem poprvé v životě umístnil boilie scopex o velikosti 30mm. Byli jsme tu asi před měsícem a zkrátka i 21mm boilie vcelku s přehledem nasáli 50cm kapříci. Chtěl jsem se vyvarovat těchto záběrů, proto jsem zvolil takovýto průměr. Na třetí montáž jsem dal klasicky pár zrníček kukuřice a nahodil ji jen opravdu pár metrů od břehu. Brácha zvolil na první montáž 20mm švestku, na druhou 18mm scopex a na třetí 20mm krevetu. Samozřejmě, že opět všechny montáže s pár kuličkami na pva šňůrce.

  Po pár hodinách bez záběru jsme začali být skeptičtí, jestli ta změna počasí není moc velká. Až konečně po čtyřech hodinách čekání má brácha první záběr na švestku. Záběr byl docela razantní a po malém přiseknutí jde kapr hodně rychle ke břehu, takže je jasné, že to nebude žádný obr. Při první otočce u břehu je jasné, že máme co do činění z klasickou padesátkou. Po změření padesátičtyř centimetrů putuje zpátky do vody.

  Za dalších cca 20 minut přichází jízda na můj prut. Přískakuji k prutu a teprve při zvedání prutu si uvědomuji, že je to záběr právě na tu třicítku. Po malém záseku se kapr nekompromisně dává do pohybu vlevo přes bratrovi montáže. Naštěstí je všechny podjel, takže stačilo jen zvednout stojan špičkami prutů vzhůru. Stále se mi ho nedaří otočit a tak vjíždí do první montáže i dalšího sousedního rybáře, který přijel necelé 2 hodiny po nás. Naštěstí si všimnul mého záběru a také podle jízdy konstatoval, že to nebude malý kapr. Konečně se mi ho podařilo otočit a asi 5minut ho unavuji kousek od břehu. Po podebrání odhadujeme, že by mohl mít skoro devadesát. Měříme ho a zjišťujeme, že má 86cm a 10,3kg. Nemohli jsme si nevšimnout kousku chybějící ocasní ploutve plus pár červených boláčků. Vše bylo, ale jen na ocase, jinak celé tělo bylo v perfektním stavu. Po pár fotkách putuje zpátky do vody. Jsem šťastný, protože to je můj prozatím druhý největší kapr.

 

  Další záběr přichází bráchovi asi v 10hodin, kdy zdolává opět na švestku 75cm a 5,9kg těžkého kapra. Je to jeho taky druhý nejdelší kapr, takže opět pár fotek a šup s ním zpátky do vody. Za hodinu má další záběr na švestku, avšak asi po 2sekundách mu to kapr utrhnul. Po navázání nové montáže a nahození má v půl 12 další záběr na stejné boilie a po chvíli boje v podběráku uvíznul 73cm dlouhý a 5,8kg těžký lysec.

  Já stále bez záběru, tak zkouším vyměnit jednu montáž za švestku. Konečně se mi v 13 hodin ozval alespoň siganlizátor na kukuřici táhlým tónem, kdy po záseku zdolávám 54centimetrového juniora. Nahazuji zpět a za čtvrt hodiny opět na kukuřici další záběr. Přitahuji kapra ke břehu a podle odhadu má tak 60cm. Po pár kotrmelcích u břehu mi upadnul. Další záběry měl brácha asi v půl druhé a ve dvě, avšak mu oba kapři na halibut peletu upadli hned po záseku. Už jsem začal být zase skeptický, že brácha má tolik záběrů a já vlastně na boilie jen jeden. Z důvodu četnosti záběrů jsem se tedy rozhodnul zrušit i 30mm scopex a místo něj nastražuji 21mm boilie kraba a také jsem zrušil kukuřici a nastražuji plovoucí scopex 18mm. Na pop-up za chvíli jízda. Ale po chvíli se ryba proříznula, ale podle tahu usuzuji, že šlo opět o nějakého kapřího juniora.

  Ve 3 hodiny, když přistupuji k prutům a přemýšlím u nich, že vyměním švestku za něco jiného, tak na něj přichází pomálá a táhlá jízda. Po záseku a ohnutí prutu opět stejně jako brácha přicházím o rybu i s montáží. Nadávám, jak je to možné. Až po smotání vlasce vidím, že dvojitý grinner mi tam zůstal, a je to utržené pod ním - jakoby se to uřízlo o helikoptéru. Navazuji montáž a opět tam dávám švestku.

  O tři čtvrtě na pět se bráchovi prořezává další kapr na švestku. Já ihned po jeho záběru dostávám jízdu na boilie krab a během chvilky je krásně stavěný lysec s mírou 68cm v podběráku. Opět nahazuji zpět montáž a do hodiny mám na ni další záběr, kdy se mi kapr zase proříznul. S bráchem po zkušenostech usuzujeme, že to budou asi zase malí kapři, kteří nedostatečně nasají nástrahu do tlamy a píchnou se jen na krajíčku.

  V půl sedmé přichází bráchovi na scopex jízda a na břehu se objevuje další krásný šestikilový kapr s mírou 75cm. Posledním záběrem dnešního dne byl o půl osmé na scopex a šupináč se mi u břehu těsně před podběrákem proříznul. Podle našeho usouzení měl určitě minimálně 70cm. Škoda.

  Při balení věcí se můžeme doslova "kochat" překrásným pohledem na zapadající slunce. Z místa odjíždíme oba dva se spokojeným pocitem, protože ikdyž nebylo záběrů mnoho, tak jsme chytili opravdu pěkné kapry. Jediné, co mi pokazilo trochu náladu byly ty boláčky na ocasních ploutvích většiny chycených kaprů. Ale doufám, že se je podaří panu Vágnerovi vyléčit.

napsal: Obrfišlař (17.08.2008)

přečteno: 2720 x